Učestvujte na konferenciji

Međunarodna naučna konferencija „Savremena srpska folkloristika 15” biće održana u Tršiću, od 4 do 6. oktobra 2024. godine. Organizatori su Udruženje folklorista Srbije, Institut za književnost i umetnost u Beogradu, Naučno-obrazovno kulturni centar „Vuk Karadžić“ u Tršiću, Centar za kulturu „Vuk Karadžić“ u Loznici i Univerzitetska biblioteka „Svetozar Marković”

Теме:

1. Folklor i folkloristika u savremenom naučnom i političkom diskursu. Istraživačke teme i prakse, koncepti, kurikulumi, projekti. Konceptualni i metadisciplinarni sukobi unutar folkloristike. Uticaj digitalnih tehnologija na istraživačke teme, pristupe i metodologije. Analiza političkih prioriteta i agendi koje uslovljavaju status folklorističkih istraživanja (percepciju, vrednovanje, finansiranje). Kritički i angažovani pristupi. Investiranje autoriteta discipline u ideološke projekte. „Upotrebljivost“ naučnih rezultata. Dileme u vezi sa perspektivama, statusom i identitetom struke.

2. Izazovi multikulturalizma i inkluzije, pitanja reprezentacije, prava manjina, promocija kulturne raznolikosti. Izazovi interdisciplinarnosti. Kritika i reinterpretacija klasičnih folklornih narativa iz aspekta političke korektnosti. Analiza agende i posljedica primjene političke korektnosti u proučavanju klasičnog folklora, uključujući pitanje etičnosti, autentičnosti i cenzure. Implikacije takvih pristupa na shvatanje kulturne baštine i kolektivnih identiteta.

3. Istraživanje procesa političke kontrole i manipulacije folklornom tradicijom, uključujući cenzuru, političku ideologizaciju i upotrebu folklora u propagandne svrhe. Izmišljanje tradicije i mehanizmi konsolidacije društvenih grupa (politički, ratnički, navijački, izbjeglički, gastarbajterski, migrantski folklor). Etno-kulturni fenomeni savremene popularne kulture – tržišna manipulacija, marketinške strategije i komercijalizacija tradicionalnih kulturnih obrazaca. Nematerijalno kulturno nasljeđe između političke i tržišne instrumentalizacije i intelektualne odgovornosti. Analiza političkih pristupa i strategija u konceptima zaštite i očuvanja nematerijalnog kulturnog nasljeđa.

4. Savremena folkloristika – predstavljanja aktuelnih istraživanja.

Očekujemo da temu referata, uz kratko obrazloženje (do 200 riječi) i biografiju (do 100 riječi), pošaljete najkasnije do 1. maja 2024. na adresu folkloristika15@gmail.com.

Obrazac za prijavljivanje možete preuzeti OVDE.

Potvrda učešća biće dostavljena do 1. juna 2024. godine, a Program međunarodne naučne konferencije SSF15 do 15. septembra 2024.

Kotizacija za naučni skup iznosi 6000 dinara. Za članove Udruženja folklorista Srbije koji su platili članarinu za tekuću godinu kotizacija iznosi 4000 dinara. Organizatori konferencije obezbijediće besplatan prevoz učesnika od Beograda do Tršića (u dolasku i odlasku), kao i smještaj i ishranu.

Programski odbor

dr Dejan Ajdačić, Institut za klasične studije i slavistiku Filološkog fakulteta Univerziteta u Gdanjsku, Gdanjsk, Poljska

prof. dr Ana Vitanova Ringačeva, Filološki fakultet, Univerzitet „Goce Delčev“, Štip, Severena Makedonija

dr Barbara Ivančič Kutin, Institut za slovensko narodopisje ZRC SAZU, Ljubljana, Slovenija

dr Bojan Jović, Institut za književnost i umetnost, Beograd, Srbija

dr Danka Lajić Mihajlović, Muzikološki institut SANU, Beograd, Srbija

dr Miroslava Lukić Krstanović, Etnografski institut SANU, Beograd, Srbija

dr Suzana Marjanić, Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb, Hrvatska

prof. dr Miloš Milenković, Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu, Beograd, Srbija

prof. dr Andrej Moroz, Filološki fakultet MGU, Moskva, Rusija

prof. dr Slobodan Naumović, Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu, Beograd, Srbija

prof. dr Jelenka Pandurević, Filološki fakultet Univerziteta u Banjoj Luci, Banja Luka, Republika Srpska

dr Danijela Petković, Institut za književnost i umetnost, Beograd, Srbija

dr Biljana Sikimić, Balkanološki institut SANU, Beograd, Srbija

Organizacioni odbor

prof. dr Jelenka Pandurević, Filološki fakultet Univerziteta u Banjoj Luci, Banja Luka

dr Smiljana Đorđević Belić, Institut za književnost i umetnost, Beograd

dr Ana Janjić, Gimnazija „Svetozar Marković“, Jagodina

prof. dr Aleksandar Jerkov, Univerzitetska biblioteka „Svetozar Marković“, Beograd

dr Bojan Jović, Institut za književnost i umetnost, Beograd

Aleksandra Purić, direktorka Naučno-obrazovno kulturnog centra „Vuk Karadžić“, Tršić